Оберіть вашу громаду

Created with Sketch. Скасувати
+ ще 213 громад!

Мораторій на варварське і бездумне знищення здорових дерев в місті Чернігові

Враховуючи положення частини 2 статті 51-1 Статуту територіальної громади м. Чернігова, якою передбачено, що автор (ініціатор) електронної петиції може викласти електронну петицію у формі проекту рішення органу міського самоврядування, яке пропонується прийняти за результатом розгляду електронної петиції та відповідно до частини 11 цієї ж статті ПРОСИМО, в разі набрання необхідної кількості підписів на підтримку даної петиції, внести запропонований проект рішення міської ради до порядку денного найближчої сесії міської ради і розглянути його.

Проект рішення Чернігівської міської ради
"Про встановлення мораторію на
видалення дерев на об’єктах благоустрою в м. Чернігові"

Враховуючи загрожуючи масштаби видалення дорослих і здорових дерев в місті Чернігові і зменшення площі зелених насаджень, з метою підтримання біологічного і ландшафтного різноманіття, протидії кліматичним змінам, а також збереження комфортного і сприятливого для людини міського середовища, недопущення виникнення соціальної напруги та конфліктів, пов’язаних із масовим видаленням дерев, враховуючи положення частини 1 статті 50 Конституції України, частин 1-2 статті 293 Цивільного Кодексу України, Європейської ландшафтної конвенції, частини 5 статті 48 Закону України «Про охорону земель», та керуючись статтею 15, частиною 1 статті 59 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статтями 25-26 Закону України «Про рослинний світ», статтею 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів пунктом 37 частини 1 статті 26, підпунктом 7 пункту "а" частини першої статті 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” міська рада
В И Р І Ш И Л А :

1. Встановити мораторій на видалення дерев на об’єктах благоустрою в місті Чернігові до 31 грудня 2021 року, за винятком випадків, визначених пунктом 2 цього рішення.

2. Під час дії мораторію, передбаченого пунктом 1 цього рішення на об’єктах благоустрою в місті Чернігові можуть бути видалені лише дерева, які:
а) є аварійними і при цьому становлять реальну загрозу для життя і здоров'я пішоходів, а також загрозу пошкодження транспортних засобів (сухостійні і фаутні дерева);
б) висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв;
в) заважають ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту і не можуть бути збережені;
г) заважають проведенню ремонтних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо-, теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережі і не можуть бути збережені;
д) зносяться у разі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації;
е) знаходяться на території об’єкту будівництва, яке здійснюється на підставі документів, передбачених статтями 35-37 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” і не можуть бути збережені.

3. Під час дії мораторію, передбаченого пунктом 1 цього рішення на об’єктах благоустрою в місті Чернігові дозволяється проведення лише санітарного обрізування крон дерев з метою видалення старих, хворих, сухих і пошкоджених гілок.

4. Суб’єкти господарювання усіх форм власності під час проведення будь-яких робіт на об’єкті благоустрою або на земельній ділянці, на якій наявні дерева зобов’язані:
а) огороджувати наявні дерева на території проведення будівельних/ремонтних робіт;
б) у процесі виконання робіт щодо будівництва доріг, тротуарів, асфальтування дворів тощо залишати місця (лунки) для посадки дерев, а також утворювати лунки довкола наявних дерев;
в) копати канави глибше 1 м для прокладання підземних інженерних мереж і фундаментів на віддалі не менше 2 м від дерева;
г) не допускати засипання ґрунтом стовбурів дерев;
д) не допускати складування будівельних матеріалів, стоянок машин і механізмів на відстані не менше 2,5 м від дерева.

5. Особи, винні в порушенні встановленого цим рішенням мораторію несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, передбачену законодавством України.

6. Управлінню житлово – комунального господарства Чернігівської міської ради (Куц Я.В.) та Комунальному підприємству «Муніципальна варта» Чернігівської міської ради (Хрустицький В.А.) здійснювати заходи щодо забезпечення виконання цього рішення, виявлення осіб, винних в порушенні мораторію, встановленого цим рішенням.

7. Фінансовому управлінню Чернігівської міської ради (Лисенко О.Ю.) передбачити у міському бюджеті на 2021 рік видатки на здійснення інвентаризації зелених насаджень в межах міста Чернігова і створення інтерактивної мапи зелених насаджень міста

8. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника Чернігівського міського голови Черненка А.В. та постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, транспорту і зв'язку та енергозбереження (Антонов О.С).Міський голова В.А. Атрошенко

Пояснювальна записка до проекту рішення:
Важливість озеленення міст усвідомили ще у XIX столітті, коли барон Жорж Осман, розпочавши у 1853 році реконструкцію Парижу, створив 48 км бульварів та приєднав до міста величезні зелені масиви — Булонський та Венсенський ліси. У кожному кварталі розбивали сквери, а вздовж вулиць висаджували дерева.

З тих пір, зелені насадження, а зокрема дерева є невід’ємною складовою будь-якого сучасного міста, оскільки позитивно впливають на міський клімат і відіграють своє дуже важливе призначення, а саме: формують естетичність міських просторів, зменшують інтенсивність сонячної радіації, знижують температуру повітря на 3-10 градусів, підвищують відносну вологість повітря на 15-40%, є резервуарами чистого повітря, які виділяють кисень, а також речовини – фітонциди, які зменшують концентрацію оксиду вуглецю на 30%, сірчистого газу – до 70%, оксидів азоту – на 35%, поглинають зайву вологу під час сильних опадів, зменшують шумове навантаження, поглинаючи до 25% звукової енергії, створюючи для мешканців комфортні умови проживання.

Ще в 2004 році британські архітектори писали, що зелені простори підвищують якість життя місцевих жителів.
В канадському місті Ванкувер впроваджена місцева політика, згідно з якою кожний житель міста «має право жити на відстані п’яти хвилин від природи».

Доведено, що зелені насадження в містах сприяють не лише фізичному, а й психічному здоров’ю людини. Дослідження показували, що контакт з природою сприяє зміцненню здоров’я та добробуту місцевих жителів. Наприклад, люди, які мали доступ до садів чи парків, виявились здоровішими, ніж ті, хто цього не зробив. В вищезгаданому Ванкувері у 2014 році був встановлений показник: чим більше зелених насаджень навколо житлових будинків, де мешкають молоді матері, тим здоровіших дітей вони народжуватимуть.

Крім того, науково доведено, що дорослі дерева покращують міський мікроклімат і даючи тінь, вони знижують температуру повітря в місті на 3-10 градусів, що дуже важливо, враховуючи проблеми кліматичних змін і глобального потепління на планеті. Більшість сучасних міст, за допомогою висаджування дерев знижують кількість островів тепла, адже дерева не дозволяють нагріватися асфальту на міських вулицях і оточуючим будівлям. Також, дерева економлять витрати на кондиціонуванні будівель в спекотну погоду. І відповідно, дерева сприяють скороченню споживання енергії, скороченню викидів вуглецю та підвищенню якості навколишнього середовища. Набувають популярності і поширення в світі концепції створення міст-губок, які максимально, за допомогою зелених насаджень, поглинають зайву вологу під час сильних і аномальних злив.

Варто зазначити, що дерева вкрай необхідні в містах де спостерігається ріст кількості автомобільного транспорту, адже один автомобіль лише за дві години роботи забруднює стільки кисню, скільки одне дерево продукує два роки.

Лісничі служби США та Канади вже давно розробили формули для розрахунку екологічних переваг тих чи інших порід дерев в залежності від віку дерева.
В цих формулах враховується поглинання деревом вуглекислого газу, поглинання деревом забруднювачів повітря, збереження енергії на кондиціонуванні будівель, а також кількість затриманої води під час злив. І усі ці екологічні переваги дерев мають грошове вираження і дають економічний ефект. Ці формули використовуються муніципалітетами таких міст, як Нью-Йорк (https://tree-map.nycgovparks.org/) або Калгарі (https://maps.calgary.ca/TreeSchedule/).

І коли увесь цивілізований світ рахує економічні і екологічні вигоди від висаджування дерев і збільшення площі зелених насаджень, в Чернігові, згідно з офіційною статистикою КП «Зеленбуд» Чернігівської міської ради в період 01.01.2016 року по 29.10.2019 року в м. Чернігові було видалено 26 080 дерев, натомість висаджено за аналогічний період лише 3533 дерева. При цьому, велика кількість знесених дерев оформлювалось, як видалення аварійних і фаутних дерев, за відсутності належного підтвердження дійсності аварійного стану цих дерев, що дозволяло комісії з обстеження зелених насаджень неправомірно відносити до аварійних, дерева, які або були повністю здоровими або могли бути збережені за умови проведення певних заходів, адже дерева, так само, як і людей можна і потрібно лікувати.
В аудиторському звіті за результатами державного фінансового аудиту діяльності Комунального підприємства «Зеленбуд» Чернігівської міської ради за період з 01.01.2015 по 31.10.2018 роки (режим онлайн-доступу http://dkrs.kmu.gov.ua/kru/doccatalog/document?id=145831) зазначено, що повної та достовірної інформації щодо кількісних показників зелених насаджень м. Чернігова нема, а є тільки щорічні Переліки об’єктів та елементів благоустрою м. Чернігова, які є додатками до договорів про послуги з озеленення з Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради. При цьому, загальна площа зелених насаджень відповідно цих щорічних Переліків об’єктів та елементів благоустрою м. Чернігова зменшилась за завершені досліджені роки в порівнянні з 2014 роком з 76944,18 м кв. до 69101,1 м кв.
Також, одним із зауважень при проведенні згаданого фінансового аудиту було те, що за досліджений період інвентаризація та паспортизація об’єктів благоустрою не проводилась у КП «Зеленбуд» у відповідності до п.6.2 Правил утримання зелених насаджень № 105 та п. 1.2, п.1.4, п.1.6 Інструкції з інвентаризації зелених насаджень у населених пунктах України, затвердженої наказом №226 від 24.12.2001р. А неприйняття управлінських рішень щодо проведення інвентаризації та паспортизації зелених насаджень, в свою чергу, не дає достовірних даних щодо кількісних і якісних характеристик зелених насаджень, які обліковуються на балансі КП «Зеленбуд».

З урахуванням викладеного не піддається раціональному і логічному поясненню місцева політика по відношенню до зелених насаджень міста Чернігова, коли під час капітальних ремонтів тих чи інших вулиць в місті, як наприклад вулиць Ремісничої або Гончої, зносяться здорові, дорослі дерева, а замість них висаджуються декоративні карликові дерева, які практично не мають тієї екологічної і економічної користі, як у великих дерев.
Так само не піддавалось логічному і раціональному поясненню знищення зеленої зони, наприклад, біля міського палацу культури, де замість знесених великих і здорових ялин висадили кущі самшиту. Так само, по вулиці Любомира Боднарука, при проведенні капітального ремонту були видалені усі дерева на березі річки Стрижень, які, окрім вищеперелічених функцій, ще й виконували природну берегоукріплюючу функцію.
І така політика, направлена на нічим не обґрунтоване знищення зелених насаджень в місті, особливо дерев, не може продовжуватися, у зв’язку з чим пропонується прийняти даний проект рішення і встановити мораторій на видалення дерев на об’єктах благоустрою в місті Чернігові до 31 грудня 2021 року, за винятком випадків встановлених пунктом 2 цього проекту рішення.
За час дії мораторію пропонується здійснити інвентаризацію зелених насаджень на території м. Чернігова і на підставі отриманих даних створити онлайн – мапу зелених насаджень в місті Чернігові, на якій будуть позначені усі види дерев в межах міста, їх вік, стан, інша інформація. Проведення інвентаризації і створення такої мапи допоможе громадськості – жителям міста, а також місцевій владі контролювати стан зелених насаджень, планувати озеленення тих чи інших територій із забезпеченням біологічного різноманіття, протистояти кліматичним змінам, покращувати міське середовище і умови проживання містян.

Категорія

ЕКОЛОГІЯ

Станом на 3 серпня петицію підписали 41 особа з 250 необхідних.

Переглянути список

Автор:

Гашпар Олександр Романович

Початок збору підписів:

30 липня 2020 р.

До кінця збору підписів залишилось: