Оберіть вашу громаду

Created with Sketch. Скасувати
+ ще 391 громадa!

Батьки дошкільнят Чернігова проти підвищення вартості харчування в дитсадках та перекладання її повної оплати на плечі батьків

Першого березня 2016 року на сайті газети «Високий вал» була розміщена стаття «Коли батькам дошкільнят очікувати нові квитанції за оплату садочку», в якій надана інформація про нові «реформаторські» ідеї нового керівника Управління освіти Чернігівської міської ради.
З цієї статті багатьом батькам дошкільнят нашого міста стало відомо, що Управління освіти Чернігівської міської ради планує в рази збільшити вартість оплати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах міста Чернігова, а саме з 336 грн. в середньому за місяць до 700 грн. на місяць, а також відмовитися від часткової компенсації вартості цього харчування місцевою владою. Так, на день створення цієї петиції батьки дошкільнят сплачували 60 % від вартості харчування, що в середньому становило 200 грн. на місяць. Натомість, якщо керівництво Управління освіти ЧМР реалізує свої «новаторські» ініціативи, то вже з квітня цього року батьки дошкільнят будуть вимушені викласти з сімейного бюджету щоб забезпечити своїм дітям доступ до дошкільної освіти мінімум 560 грн., а максимум, якщо місцева влада повністю відмовиться від часткової компенсації вартості харчування, 700 грн. на місяць.
Звертаємо увагу, що в рік це буде становити від 6700 грн. до 8400 грн., а це середня вартість послуг надання вищої освіті в Технологічному університеті нашого міста за рік!!!!!
Перш ніж впроваджувати такі псевдо реформаторські дії, керівництву Управління освіти ЧМР слід поцікавитися фактичною середньою заробітною платою в Чернігові, яка складає від 1700 грн. до 3000 грн.(це в кращому випадку) , а також врахувати, що в сім’ях, що мають дітей дошкільного віку, здебільшого мати не працює, так як діти дошкільного віку часто хворіють. Тобто, місячний бюджет родин, в яких є дошкільнята, становить в середньому 2500 грн. Тому вищезазначені плани керівника Управління освіти ЧМР виглядають як знущання над батьками дошкільнят. Тепер нас ставлять перед вибором, або відмовитися від дошкільної освіти, яка є обов’язковою в України, або «покласти зуби на полицю», щоб забезпечити харчування дитини в дитсадку!!!!!
А якщо в родині два чи три дошкільняти!!!!!!!
Батьки, що підписалися під цією петицією, категорично не згодні з такими «реформами» нового керівництва Управління освіти ЧМР. Ми проти такого ризького збільшення вартості харчування в дитячих садках та перекладання тягаря оплати цієї вартості повністю на плечі батьків.
Цією петицією ми нагадуємо керівництву міста Чернігова, що згідно зі статтею ст. 53 Конституції України кожен має право на освіту. Держава забезпечує доступність дошкільної освіти в державних і комунальних учбових закладах. Згідно з рішенням Конституційного суду України від 04.03.2004 р. № 5-рп/2004 доступність освіти як конституційна гарантія реалізації права на освіту означає, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту, і держава має створити можливості для реалізації цього права.
Відповідно до статей 2, 4, 6 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 року - «основними завданнями законодавства України про дошкільну освіту є забезпечення права дитини на доступність і безоплатність здобуття дошкільної освіти, дошкільна освіта є обов’язковою первинною складовою частиною системи безперервної освіти в Україні, принципами дошкільної освіти є доступність для кожного громадянина освітніх послуг, що надаються системою дошкільної освіти».
Вважаємо, що Управління освіти ЧМР при реформуванні умов харчування дітей в дошкільних навчальних закладах в першу чергу повинно керуватися інтересами дітей та можливостями батьків.
Дошкільна освіта в місті Чернігові повинна залишатися доступною для всіх дітей, незалежно від матеріального стану та можливостей їх батьків. Діти з малозабезпечених родин, яких на сьогодні в місті Чернігові більш ніж достатньо, повинні мати можливість отримувати дошкільну освіту, а місцева влада повинна таку можливість забезпечити!
Але при втіленні в життя ініціативи нового керівництва Управління освіти ЧМР, багато батьків дошкільнят нашого міста будуть вимушені відмовитися від оплати харчування, вартість якого є непосильною для їх сімейних бюджетів. Таким чином доступ до дошкільної освіти для дітей таких родин буде закрито, бо в системі надання дошкільної освіти нашого міста не розроблено механізмів часткової або повної відмови від харчування в садку з можливістю або харчування вдома, або надання домашнього харчування дитині з собою для обіду.
Перш ніж вводити в життя такі нововведення, необхідно розробити:
механізм підтримки сімей, що не мають реальної можливості оплатити таку вартість харчування в садках,
механізм можливості часткового харчування в садку, наприклад тільки обід, або сніданок – обід.
механізм оплати батьками тільки тих сніданків, обідів та вечерь, які дитина реально скоштувала.

Таким чином, батьки міста Чернігова, що підписали цю петицію, вимагають від керівництва нашого міста:

• Залишити старий механізм оплати вартості харчування в дитсадках міста Чернігова, а саме: 60% вартості оплачують батьки, 40 % оплачує місцевий бюджет.
• Залишити старі розцінки вартості харчування в дитсадочку на рівні 16 грн. за день (15 грн. для ясельної групи) до публічного обговорення нових розцінок.
• До введення нових розцінок на харчування в дитсадочку оприлюднити механізм розрахунку вартості такого харчування, належним чином обґрунтувати цифри нових нормативів вартості харчування в день в дитсадочках міста Чернігова та провести публічне обговорення введення таких розцінок з батьками дошкільнят міста Чернігова.

ВІДПОВІДЬ НА ЕЛЕКТРОННУ ПЕТИЦІЮ

Шановна Лілія Володимірівна!

Управлінням освіти міської ради розглянуто електронну петицію "Батьки дошкільнят Чернігова проти підвищення вартості харчування в дитсадках та перекладання її повної оплати на плечі батьків". З приводу порушених у електронній петиції питань повідомляємо наступне.

У міському бюджеті на 2016 рік заплановано на харчування дітей у навчальних закладах 32,1 мільйони гривень. Порівняно із минулим роком, ця сума більше на 19% (у 2015 році - 26,9 мільйони гривень).

Управління освіти надає роз’яснення щодо нормативів та механізмів розрахунку вартості харчування вихованців дошкільних навчальних закладів.

Відповідно до п.1 ст.4 Закону України «Про дошкільну освіту» дошкільна освіта дітей старшого дошкільного віку є обов'язковою. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» №1243 від 26.08.2002 року, розмір плати для батьків або осіб, які їх замінюють, за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах установлюється засновником (власником, уповноваженим органом) закладу один раз на рік відповідно до статті 35 Закону «Про дошкільну освіту» (далі-Закон).

Розмір плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах зменшується на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей. Пунктом 5 ст.35 Закону передбачено, що батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління. Пільгові умови оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки (отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»), надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету. Такі зміни передбачені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» № 911-VIII від 24.12.2015 року. До внесення таких змін, батьківська плата за харчування дітей у комунальному дошкільному навчальному закладі вносилась у розмірі, що становить не менше 60 відсотків (у міській місцевості) та не менше 40 відсотків (у сільській місцевості) від вартості харчування на день.

Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 № 928-VIII у 2016 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму) на одного члена сім'ї становить 461 грн. (у 2015 році - 410 грн.). Отже, батьки або особи, які їх замінюють, звільняються від плати за харчування дитини за умови, якщо сукупний дохід на кожного члена їхньої сім'ї за попередній квартал не перевищував 461 грн.

Норми харчування для дітей різних вікових груп, які виховуються у дошкільних навчальних закладах, встановлені Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування у навчальних та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» №1591 від 22.11.2004 року з урахуванням цін на продукти (додаток 1). Вартість харчування обчислюють шляхом множення вартості денної норми продуктів харчування у грамах, установлену для однієї дитини (з урахуванням її віку та кратності харчування), на середню ціну, що склалася у конкретній місцевості на момент складання кошторису (додаток 2, 3). У додатку 2 наведений розрахунок вартості харчування на одного вихованця дошкільного навчального закладу за середніми роздрібними цінами на продукти харчування в Чернігівській області за січень 2016 року. У додатку 3 наведений розрахунок вартості харчування згідно з діючими цінами на продовольчі товари по місту Чернігову. У додатку 4 наведено інформацію про вартість продуктів харчування за результатами проведених тендерних закупівель на 2016 рік.

На сьогодні забезпечення харчування відбувається у рамках грошової норми, яка затверджена рішенням виконавчого комітету міської ради від 28.01.2015 р. № 16 «Про організацію харчування дітей в загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах міста». Вартість харчування для дітей, що виховуються в дошкільних навчальних закладах, на сьогодні становить в групах раннього віку - до 14 грн. 00 коп. на день, в дошкільних групах - до 15 грн. 00 коп. на день, а в групах з цілодобовим перебуванням - до 18 грн. 75 коп. на день.

Відзначаємо, що на сьогоднішній день підстав для збільшення вартості харчування в дошкільних навчальних закладах немає, якщо ціни і надалі будуть зберігатися на тому самому рівні. У разі росту індексу інфляції управління освіти буде вимушене ініціювати перегляд цін на харчування.

З повагою,
Начальник управління В. О. Білогура

Категорія

ОСВІТА

Петицію підписали 573 особи з 250 необхідних.

Переглянути список

Автор:

Кулєба Лілія Володимирівна

Початок збору підписів:

3 березня 2016 р.

Відповідь дана:

21 березня 2016 р.