Оберіть вашу громаду

Created with Sketch. Скасувати
+ ще 300 громад!

Припинити безглузде скошування трави у громадському просторі м. Кропивницький

Шановні жителі міста Кропивницький! Вже не перше літо ми бачимо одну й ту саму картину - ще до кінця червня двори нашого міста та газони перетворюються у випалену сонцем коричневу пустелю.
Це відбувається через безглузде скошування трави, яке проводять комунальні служби без подальшого догляду за ним (полив, підсіювання тощо).
Звісно, високі шкідливі буряни, такі як будяки, осет, щириця і т.п. потрібно скошувати.
Але газонні злакові трави, кульбаба, спориш, конюшина не несуть ніякої шкоди - натомість утворюють затишний зелений покрив і захищають землю від випаровування.
2 кв.метри трави дають стільки ж кисню, скільки крона одного дерева.
Крім того, вона вбирає пилюку, утримує вологу в грунті, зменшує поширення амброзії.
На ділянках, де викосили і знищили газонну траву - тут же проростає амброзія.
І навпаки: якщо травяний покрив здоровий і щільний - амброзія там не зможе прорости.
Ми просимо зупинити масштабне скошування трави - щоб дати можливість зеленому покрову відновитися.
Зауважимо, що у 2020 році після майже безсніжної зими в Україні зафіксували найнижчий за 100 років рівень води в річках, і це веде до масової загибелі рослин.
Щоб хоч якось адаптуватися до наслідків посухи, у країнах ЄС відмовляються від скошування трави. Так, у Польщі один за одним міста (Елк, Конін, Варшава, Краків), а також у багатьох містах Германії та Австрії, підхоплюють відмову від скошування трави.
Наприклад, у Познані збереження трави ініціювали самі мешканці, зібравши у стислі терміни понад 700 підписів під відповідною петицією.
У Любліні ж, наприклад, програма "Тут косимо траву рідше" діє вже три роки. Цьогоріч до неї додадуть ще 23 локації, загальною площею більше 14 гектарів.
Просимо всіх небайдужих до власного здоров’я і здоров’я своїх дітей підтримати нашу ініціативу і відмовитися від бездумного скошування трави, давши можливість трав'яним насадженням відновитися природнім шляхом, зберегти травʼяний покрив там, де це можливо, і направити зусилля ЖЕО та комунальників на скошування лише карантинних рослин та бурʼянів, а не на знищення корисного різнотрав’я. Це буде дуже корисно для міста та його мешканців.

ВІДПОВІДЬ НА ЕЛЕКТРОННУ ПЕТИЦІЮ

Головним управлінням житлово-комунального господарства Міської ради міста Кропивницького електронну петицію щодо безглуздого скошування трави у громадському просторі міста Кропивницького розглянуто.
З даного питання повідомляємо наступне.
Враховуючи те, що дана електронна петиція не набрала необхідної кількості голосів в термін, передбачений статтею 25 Статуту територіальної громади міста Кропивницького, затвердженого рішенням Міської ради міста Кропивницького від 31.01.2019 р. № 2303, та відповідно до норм статті 231 Закону України «Про звернення громадян», її розглянуто як звернення громадян.
Відповідно до пункту 2 розділу III Правил благоустрою території міста Кропивницького, затверджених рішенням Міської ради міста Кропивницького від 18.12.2019 р. № 3054 «Про затвердження Правил благоустрою території міста Кропивницького», підприємства, установи й організації на власних та закріплених територіях повинні здійснювати увесь комплекс робіт, спрямованих на забезпечення та постійне підтримання чистоти і порядку, збереження зелених насаджень, зокрема здійснювати регулярне знищення бур’янів, скошення трави заввишки більше 10 см, видалення сухостійних дерев та чагарників, сухого та пошкодженого гілля, а також забезпечувати регулярне обстеження власних та прилеглих (закріплених) територій з метою виявлення амброзії полинолистої, інших карантинних рослин, вжиття заходів з їх знищення.
Згідно зі статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Крім вказаних вище законодавчих норм, існують техніко-агрономічні обґрунтування необхідності скошування травостою у парках, скверах, на прибудинкових територіях та обабіч доріг.
Важливість скошування травостою у скверах, парках, на прибудинкових територіях та в інших місцях відпочинку людей полягає не лише в естетично – декоративному вигляді території, захисті газонного покриття від бур’янів, а й у запобіганні поширенню шкідників, зокрема кліщів, які зазвичай мешкають саме у високій траві.
На сьогодні скошування – це основний прийом догляду за газонами, що повинен відповідати типу, призначенню газонів і складу травосуміші.
Регулярне косіння, а, відповідно, і мульчування газону, є запорукою здорової вегетації. Зрізання трави в період між весною та пізньою осінню сприяє кущінню рослини, утворенню нових листових пластинок та паростків.
Косіння газону забезпечує розвиток кореневої системи та зміцнення багаторічної дернини, оскільки газони створюються не на один рік. Скошування також запобігає проникненню бур’янів.
На частоту косіння звичайного газону впливають кліматичні умови та сезонність. Наприклад, у весняний період процес вегетації рослини найбільш активний, що спричинено власне пробудженням рослини, помірністю температури повітря та достатньою вологістю, так само активний ріст газону припадає на осінній період, коли температурні показники знижуються, а у посушливий та спекотний літній період всі процеси у травах уповільнюються та ослаблюються. Саме тому висота та періодичність скошування і регулюється відповідно до процесів розвитку, чим він активніший, тим частіше та нижче скошується, і навпаки чим повільніше – тим рідше та на вищу висоту.
Несистематичне скошування травостою з великими інтервалами негативно впливає на розвиток трав: витягування стебел, зниження їхньої пружності, що в свою чергу призводить до вилягання пагонів, випадання тонкостеблових злаків із флористичного складу, зниження декоративності газону та його стійкості до витоптування.
Здоровий та доглянутий газон має добре розвинений та щільний дерновий покрив, що запобігає вимиванню ґрунту під час дощу та утворенню ґрунтових ерозій, швидкому випаровуванню вологи.
Газони з високим різнотрав’яним покривом, що влаштовуються із суміші деяких видів багаторічних та однорічних злаків з квітковими рослинами, називаються мавританськими. Скошування мавританського газону здійснюється всього 2-3 рази на сезон.
Влаштування мавританських газонів є затратним та трудомістким - такий газон потребує постійного поливу, підсіву насіння злакових культур, ручного видалення бур’янів, зокрема амброзії, що швидко витісняє злаки зі складу травостою; він є більш вразливим до шкідників та хвороб і може бути осередком розмноження кліщів, що небезпечно для людей та тварин.
Декоративні квіткові та злакові рослини з мавританського газону можуть стати джерелом пилку, що може викликати алергічні реакції; такі газони є непрактичними для прогулянок з дітьми.
Додаток до рішення

Категорія

БЛАГОУСТРІЙ МІСТА ТА БУДІВНИЦТВО

Станом на 6 червня петицію підписали 93 особи з 450 необхідних.

Переглянути список

Автор:

СТЕПАНЕНКО НАТАЛІЯ ІВАНІВНА

Дата створення:

14 червня 2020 р.