Оберіть вашу громаду

Created with Sketch. Скасувати
+ ще 246 громад!

Когда прекратится торговля умершими людьми?

Громадська Організація «Маріупольська Спілка Сфери Поховання «СКОРБОТА» (надалі ГО «МССП «Скорбота») на території м. Маріуполя та прилеглих до нього селиш, здійснює свою діяльність з захисту інтересів, як суб’єктів господарювання, незалежно від організаційно – правової форми, які надають ритуальні послуги так і споживачів даних послуг.
На даний час, в м. Маріуполі та прилеглих до нього селиш, у цій сфері, виникло скрутне негативне становище, яке обумовлюється:
- наявністю корупційної складової в діяльності окремих суб’єктів господарювання, деяких посадових осіб правоохоронних органів, комунальних підприємств (моргів які розташовані на територіях Міської лікарні №1 та ЛШМД) та Комунального закладу охорони здоров’я «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи»;
- протиправним, незаконним розповсюдження, третім особам, персональних даних померлих та їх родичів, як з боку деяких посадових осіб правоохоронних органів так і органів місцевого самоврядування;
- здійсненням незаконних (окремими суб’єктами господарювання, таких як Шпортун О.О. та іншими) поховань померлих громадян м. Маріуполя та прилеглих селиш на закритих та відкритих кладовищах (кладовище поблизу с. Виноградне, Новотроїцьке та інші);
- оплата деякими суб’єктами господарювання місцевих податків та зборів не у повному обсязі;
- з метою вчинення тиску на інших суб’єктів господарювання, систематичними зверненнями деякими суб’єктами господарювання до Антимонопольного комітету, правоохоронних органів, ЗМІ.
Якщо розкривати кожну проблему окремо, то можливо зазначити наступне.
По – перше, ГО «МССП «Скорбота» неодноразово, на підставі заяв громадян м. Маріуполя, зверталася до правоохоронних органів (Національної поліції, Прокуратури, СБУ) з заявами про вчинення кримінальних правопорушень, з боку деяких посадових осіб Комунального закладу охорони здоров’я «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи» та Національної поліції.
Так, протиправні дії деяких посадових осіб Комунального закладу охорони здоров’я «Донецьке обласне бюро судово-медичної експертизи» обумовлюються вимаганням отримання неправомірної вигоди (вимагання грошових коштів за надання довідок про причини смерті) та розповсюдженням третім особам персональних даних про померлого і його родичів.
Розповсюдженням третім особам персональних даних про померлого і його родичів, за нашою інформацією, також займаються і деякі посадові особи комунальних підприємств (моргів які розташовані на територіях Міської лікарні №1 та ЛШМД) та Національної поліції.
Адже, до ГО «МССП «Скорбота» масово звертаються особи (наявні письмові звернення громадян можуть бути надані), які повідомляють, що при смерті їх родичів вони дзвонили на «102» та повідомили про цей факт. Через короткий проміжок часу, до приїзду поліції та судово–медичного експерта, за адресою знаходження тіла померлого, приїжджали представники суб’єктів господарювання, які надають ритуальні послуги (ТОВ «Ритуальний дім»; "Ритуал "(ФОП Шпортун О.О.);"Харон" (ФОП Онатский В.А.) ФОП Полупанова З.М.) та у нав’язливій формі пропонували свої послуги.
На думку даних осіб, конфіденційна інформація стосовно померлого та його родичів, була надана стороннім особам - працівниками поліції з лінії «102», що і обумовлювало приїзд третіх осіб раніше ніж працівників поліції та судово–медичного експерта та працівниками міських лікарень/моргів, адже лише у них були дані родичів померлих.
Окрім розповсюдження конфіденційної інформації посадові особи комунальних медичних закладів надають громадянам м. Маріуполя рекламну інформацію стосовно «зацікавлених суб’єктів господарювання».
Тобто, на наш погляд, вищенаведене обумовлює наявність корупційної складової між посадовими особами комунальних закладів та деякими суб’єктами господарювання.
У той же час, правоохоронними органами, всі заяви ГО «МССП «Скорбота» про вчинення кримінального правопорушення на цей час залишаються без належного регулювання, що обумовлює продовження здійснення вищенаведеними особами протиправних дій, за які передбачена кримінальна відповідальність.

По – друге, у м. Маріуполі наявні і суб’єкти господарювання, які здійснюють незаконну діяльність в сфері надання мешканцям міста ритуальних послуг, зокрема це ФОП Шпортун О.О..
Зазначена особа систематично проводить незаконну організацію поховань як на закритих кладовищах м. Маріуполя, так і кладовищах розташованих у Лівобережному районі м. Маріуполя, а також і за межами території даних кладовищ.
При цьому, на кладовищах розташованих у Лівобережному районі м. Маріуполя та за їх межами, з 2014р. ФОП Шпортун О.О. без реєстрації та правової підстави (наявності укладеного з ритуальною службою договору про надання ритуальних послуг) здійснив поховання більше 800 осіб.
У той же час, оскільки поховання повинно здійснюватися з проведенням відповідної реєстрації та виключно на спеціально відведених для цієї мети території, то це обумовлює необхідність проведення перепоховань незаконних поховань, які здійснила дана особа за рахунок місцевого бюджету.
Окрім іншого, зі свого боку ГО «МССП «Скорбота» вчиняє всі можливі законні дії з метою припинення з боку ФОП Шпортун О.О. вчинення протиправних дій. А саме, ГО звертається до Національної поліції, Прокуратури, СБУ з відповідними заявами про вчинення ФОП Шпортун О.О. кримінального правопорушення. Більшість заяв ГО «МССП «Скорбота» залишаються правоохоронними органами без належного регулювання, але за деякими все ж таки були порушені кримінальні справи.
Навіть наявність відкритих кримінальних проваджень не зупиняє ФОП Шпортун О.О. від продовження вчинення незаконних дій.
За таких обставин, особа, яка систематично вчиняє кримінальне правопорушення, в наслідок, чи – то, халатності працівників поліції, чи – то, перебування з ними в змові, уникає законом передбаченої відповідальності та продовжує здійснювати свою незаконну діяльність будучи безкарним.
По – третє, більшість суб’єктів господарювання не здійснюють оплату обов’язкових податків і зборів в повному обсязі, оскільки майже всі працівники офіційно не працевлаштовані та вони не показують реальні свої доходи в наслідок чого міський бюджет щорічно недоотримає майже 5 000 000, 00 грн.

В четверте, принципова та непорушна позиція ГО «МССП «Скорбота» з приводу приведення ритуальної діяльності в м. Маріуполі до вимог діючого законодавства, призводить до наклепів з боку деяких непорядних суб’єктів господарювання як на засновників громадської організації, членів ГО та так і представників органу місцевого самоврядування.
З метою тиску та отримання бажаного результату, від своєї, не завжди прозорої та законної діяльності, суб’єкти господарювання, порушуючи основоположні принципи конкуренції, систематично звертаються до Антимонопольного комітету, правоохоронних органів, ЗМІ.
Але, за наслідками проведених перевірок та розгляду їх скарг, викладені в них обставини не підтверджуються.

Таким чином, з метою встановлення позитивного клімату (у тому числі і конкурентного) пропонуємо провести робочу нараду за участю представників органу місцевого самоврядування, представників правоохоронних органів, представників громадськості та суб’єктів господарювання в ритуальній сфері та:
- розробити та впровадити відповідний кодекс етики;
- розробити та впровадити дієвий механізм взаємозв’язку та взаємодопомоги між суб’єктами господарювання та представниками влади (органу місцевого самоврядування, національної поліції) з метою припинення корупції в ритуальній сфері (незаконне розповсюдження будь – ким персональних даних померлого або його родичів; вимагання неправомірної вигоди від мешканців м. Маріуполя за отримання довідок про причини смерті та інше);
- розробити та впровадити дієвий механізм щодо здійснення перепоховань незаконних поховань за міський бюджет;
- розробити та впровадити дієвий механізм щодо своєчасного виявлення та запобіганню незаконної діяльності окремих суб’єктів господарювання в ритуальній сфері.
Також, у разі виникнення необхідності, ГО «МССП «Скорбота» має змогу надати документи, у тому числі і відеозаписи, які підтверджують кожне посилання у даному листі.

З повагою,

Голова правління ГО «МСФП «СКОРБОТА» М.В. Сапаров

Додаток:
Відомості громадян, що зіткнулися з нав'язливими пропозиціями деяких похоронних служб.

12.04.2018
Покойный: Александр Максимович
Гражданин Павел Александрович рассказывает:
Мужчина умер в ГБ № 4, возле морга дали визитку фирмы «Харон».

27.04.2018
Покойная Наталья Константиновна
Гражданка Галина Валерьевна рассказывает:
27.04.2018 г. когда Галина Валерьевна пришла домой, ее родственница плохо себя чувствовала и она вызвала скорую помощь. Вместе со скорой приехали несколько похоронных служб. Заранее предлагали свои услуги, хотя женщина была еще жива. Умерла она 05.05.2018 и снова приехали все те же службы.

03.05.2018
Покойный Виктор Васильевич
Гражданка Ольга Евгеньевна рассказывает:
После звонка в полицию, начало поступать очень много звонков. На вопрос заказчика: «Откуда у Вас наш номер телефона», - ответ, что полиция дает им номера телефонов и адреса.

03.05.2018
Покойная Надежда Пантелеевна
Гражданка Татьяна Анатольевна рассказывает:
Женщина умерла в ГБ №2. Родным возле морга дали визитку одной из ритуальных служб.

03.05.2018
Покойная Вера Григорьевна
Гражданка Татьяна Станиславовна рассказывает:
После звонка в полицию, начало поступать очень много звонков от ритуальных служб, в том числе «Ритуал». Сотрудник одной из них настойчиво предлагал услуги и просил перезвонить в полицию, напомнить адрес, так как он связывался с экспертом и тот не знает их адреса.

03.05.2018
Покойная Лидия Григорьевна
Гражданин Александр Иванович рассказывает:
После звонка в полицию, начало поступать очень много звонков, в их числе и звонки с фирмы «Вечнось» с предложениями о захоронении. Под давлением гражданин согласился, заключили договор, но не оплачивал.
Когда, подошли к моменту где хоронить, на каком кладбище, - оказалось, что нет готовых могил. После этого не стал оформлять заказ.

04.05.2018
Покойный Виктор Васильевич
Гражданка Наталья Викторовна рассказывает:
После приезда судмедэксперта, начало поступать много звонков от похоронных служб. В одной из служб, на вопрос откуда взяли номер,- ответили, что номер телефона им дал сам судмедэксперт.

04.05.2018
Покойная Галина Степановна
Гражданка Людмила Анатольевна рассказывает:
30.04.2018г. умерла Галина Степановна
Прибывший на место, следователь отвел в другую комнату Людмилу Анатольевну и предложил ускорить процесс получения ухвалы суда за благодарность. Людмила Анатольевна, дала 200 грн., он даже смотреть не стал, тогда она дала 600 грн. (больше у нее и не было).
02.05.2018 г. Людмила Анатольевна приехала в морг, но решения не было.
03.05.2018г. Людмила Анатольевна поехала к следователю, он ей ответил, что как отблагодарили, так и получите решение.
Решение было готово 04.05.2018г.

08.05.2018
Покойная Юлия Алексеевна
Гражданка Наталия Николаевна рассказывает:
После звонка в полицию, сразу начали поступать звонки и SMS от похоронных служб, с предложением о захоронении.

09.05.2018
Покойная Алла Ивановна
Гражданка Людмила Витальевна рассказывает:
После звонка в полицию, сразу же перезвонило похоронное бюро «Вечность» и предложили услуги по захоронению. Гражданка утверждает, что полиция предоставила им номер телефона.

09.05.2018
Покойная Варвара Константиновна
Гражданка Ирина Николаевна рассказывает:
После звонка в полицию, поступили звонки от многих похоронных служб. Предлагали социальный пакет за 4500 грн.

10.05.2018
Покойная Нина Васильевна
Гражданин Сергей Александрович рассказывает:
После звонка в полицию и приезда судмедэксперта, начали поступать звонки из ритуальных служб, в том числе «Вечность». Сергей Александрович считает, что номер телефона дал судмедэксперт.

23.05.2018
Покойный Геннадий Павлович
Гражданин Павел Геннадиевич рассказывает:
Мужчина умер в больнице,и сразу же начали поступать звонки с похоронных фирм «Вечность", «Мариупольский ритуальный дом», «Укррируал» с предложением услуг по захоронению.

ВІДПОВІДЬ НА ЕЛЕКТРОННУ ПЕТИЦІЮ

Шановний Миколе Валерійовичу!


Відповідно до статті 23-1 Закону України «Про звернення громадян» та Порядку розгляду електронної петиції, адресованої Маріупольській міській раді, затвердженому рішенням Маріупольської міської ради від 29.06.2017 № 7/19-1553, Ваша електронна петиція розглянута в межах повноважень, за результатами розгляду якої зазначаємо наступне.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі – Закон) встановлено, що міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
При цьому відповідно до Закону до відання виконавчих органів міської ради у сфері ритуальних послуг належить, зокрема:
- вирішення питань про надання за рахунок коштів місцевих бюджетів ритуальних послуг у зв'язку з похованням самотніх громадян, ветеранів війни та праці, а також інших категорій малозабезпечених громадян; подання допомоги на поховання громадян в інших випадках, передбачених законодавством;
- забезпечення утримання в належному стані кладовищ, інших місць поховання та їх охорони;
- встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Щодо перепоховання померлих повідомляємо, що відповідно до Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань, який затверджено наказом Держжитлокомунгоспу України 19.11.2003 № 193 перепоховання останків померлих допускається у виняткових випадках при наявності обґрунтованої причини.
Для прийняття рішення щодо здійснення перепоховання останків померлого користувач місця поховання подає такі документи:
- заяву користувача з обґрунтуванням причин перепоховання;
- висновок місцевого закладу санепідемслужби про можливість ексгумації;
- лікарське свідоцтво про смерть;
- дозвіл виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради на поховання останків на іншому кладовищі.
За результатами розгляду поданих документів виноситься рішення про перепоховання останків померлого на інше місце поховання чи, у разі відсутності підстав, видається користувачу обґрунтована письмова відмова.
Ритуальна служба забезпечує оформлення договору-замовлення на перепоховання та призначають термін його проведення.
Ексгумація здійснюється, як правило, у зимовий період, через рік після поховання в піщаних ґрунтах і через три роки - при похованні у зволожених ґрунтах важкого механічного складу та глиняних ґрунтах. Ексгумація проводиться в присутності медичного працівника, участь якого при проведенні перепоховання забезпечує користувач.
Винятком з правил є перепоховання урни з прахом, а також ексгумація трупа, яка здійснюється згідно із ст. 192 Кримінально-процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Зазначаємо, що станом на 01.06.2018 на підставі укладених договорів про надання ритуальних послуг такі послуги надають 28 суб’єктів господарювання. Щодо сплати податків, а також кількості працевлаштованих осіб, проведено відповідний аналіз. За результатами проведеного аналізу встановлено ряд суб’єктів господарювання, які не сплачують податки або не мають працевлаштованих осіб.
З метою недопущення втрат місцевого бюджету з виявленими суб’єктами господарювання заплановані зустрічі для проведення роз’яснювальної роботи.
Враховуючи вищевикладене, у Маріупольської міської ради та її виконавчих органів відсутні повноваження щодо впровадження механізмів взаємодії між суб’єктами господарювання та Національної поліції України. При цьому, це не виключає можливість укладання «Кодексу етики» між суб’єктами господарювання у сфері ритуальних послуг, виключно за їх бажанням, у межах норм діючого законодавства.
Дякуємо Вам за активну громадянську позицію.

Додаток до рішення

Категорія

ІНШІ

Петицію підписали 255 осіб з 1500 необхідних.

Переглянути список

Автор:

Общественная организация «Мариупольский союз сфер похорон «Скорбота»

Початок збору підписів:

18 червня 2018 р.

Відповідь дана:

10 липня 2018 р.