Оберіть вашу громаду

Created with Sketch. Скасувати
+ ще 460 громад!

Занести дерев'яний млин в селі Семенівка до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

У Семенівці доживає віку понад столітній дерев'яний водяний млин. Останній на Київщині. Такі об'єкти є унікальними і їх залишилося небагато в Україні. Він майже зруйнований, але, його архітектурний задум та місце розташування донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність.
Він не внесений в Реєстр пам'яток і державою не охороняється. Впритул до нього підійшли людські городи.
Просим занести млин до Державного реєстру нерухомих пам’яток України та взяти на державний облік відповідно до законодавства.

ВІДПОВІДЬ НА ЕЛЕКТРОННУ ПЕТИЦІЮ

У зв’язку із надходженням електронної петиції ЗАБАРНОЇ Антоніни Юріївни від 10 лютого 2025 року №108 щодо занесення дерев’яного млина в селі Семенівка до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, а також у відповідь на запити народного депутата України Ганни БОНДАР, депутата Обухівської міської ради Оксани РАК, представників громадськості, Виконавчий комітет Обухівської міської ради надає наступну інформацію.
Відповідно до розпорядження Обухівської міської ради від 14 лютого 2025 року № 108 «Про утворення кoмicii з обстеження будiвлi дерев'яного водяного млина, яка знаходиться за адресою: вулиця Семена Палiя, 29-А, село Ceмeнівка Обухiвського району Киiвськоi областi» було утворено комісію та здійснено обстеження будівлі дерев’яного водяного млина на предмет встановлення його історико-культурної цінності та/або архітектурної унікальності споруди для визначення підстав щодо порушення клопотання про внесення вищеозначеної споруди до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.
В ході візуального обстеження на місцевості комісією було виявлено, що споруда дерев’яного водяного млина перебуває у зруйнованому стані, більше як тридцять років свої функції не виконує, робочі механізми та елементи архітектури відсутні.
Паралельно відбувалась пошукова робота щодо історичних відомостей про походження та існування дерев'яного водяного млина у селі Семенівка, в ході якої співробітниками Обухівського краєзнавчого музею імені Юрія Домотенка були опрацьовані наявні у фондах закладу історичні джерела, що містять згадку про даний населений пункт, але окрім відомостей про наявність у ньому «плотины с мельницею» або «водяной мельницы», ніякої додаткової інформації не знайдено, а відтак стверджувати про те, що мова йде саме про цей об’єкт, неможливо.
Стан справ з вивчення історії походження та доцільності внесення даної споруди до Державного реєстру нерухомих пам`яток України неодноразово обговорювався у ході консультацій із спеціалістами Департаменту культури та туризму Київської обласної державної адміністрації та Київського обласного Центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини України.
Вищезгадані напрацювання дозволяють зробити висновки щодо того, що даний об’єкт «не зберігає значною мірою свою форму та матеріально-технічну структуру, історичні культурні нашарування та не має одну або більше з таких ознак:
- мали вплив на розвиток культури певного населеного пункту чи регіону;
- пов’язані з історичними подіями, віруваннями, життям і діяльністю людей, які зробили значний внесок у розвиток культури певного населеного пункту чи регіону;
- є культурною спадщиною національної меншини чи регіональної етнічної групи»,
як того вимагає Порядок визначення категорій пам’яток, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 22 травня 2019 року № 452, а відтак і не може бути предметом клопотання перед уповноваженим органом про занесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
Досліджуючи спогади місцевих мешканців про водяний млин у селі Семенівці, можемо надати висновок, що основний період його роботи – колгоспний період радянської доби. Дана промислова споруда слугувала людям деякий час, навіть, за допомогою електродвигуна, і не одне покоління цього села мають завдячувати їй за виготовлену продукцію.
У зв’язку з тим, що станом на сьогодні Товариство з обмеженою відповідальністю «ПОДІЛЛЯ АГРОПРОДУКТ» має всі підстави на оформлення права власності на даний об’єкт, буде позитивною приватна ініціатива для збереження та використання споруди, що була свідком життя попередніх поколінь семенівців.
Повідомляємо, що електронна петиція на засіданні сесії Обухівської міської ради розглядатись не буде.


Додатки:
1. Копія розпорядження Обухівської міської ради від 14 лютого 2025 року № 108 «Про утворення кoмicii з обстеження будiвлi дерев'яного водяного млина, яка знаходиться за адресою: вулиця Семена Палiя, 29-А, село Ceмeнівка Обухiвського району Киiвськоi областi»;
2. Протокол засідання комісії з обстеження будівлі дерев’яного млина, яка знаходиться за адресою: вулиця Семена Палія, 29-А, село Семенівка Обухівського району Київської області;
3. Акт обстеження будівлі дерев`яного водяного млина, яка знаходиться за адресою: вулиця Семена Палія, 29-А, село Семенівка Обухівського району Київської області;
4. Історична довідка про Семенівський водяний млин від Обухівського краєзнавчого музею ім. Ю. Домотенка;
5. Копія Акту прийому - передачі майна №2 від 19 жовтня 2020 року;
6. Копія свідоцтва про право на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) Серія КИ – ХІХ № 391.


Секретар Обухівської міської ради Лариса ІЛЬЄНКО
Додаток до рішення

Категорія

БЛАГОУСТРІЙ МІСТА ТА БУДІВНИЦТВО

Петицію підписали 110 осіб з 100 необхідних.

Переглянути список

Автор:

Забарна Антоніна Юріївна

Початок збору підписів:

4 лютого 2025 р.

Відповідь дана:

24 лютого 2025 р.