Оберіть вашу громаду

Created with Sketch. Скасувати
+ ще 284 громади!

Встановити пільговий тариф в приватному транспорті для пенсіонерів та учнів 1-11 класів.

Після рішення виконавчого комітету про відміну пільг у приватному транспорті в місті створений дисбаланс. У зв’язку з цим рішенням більше пільговиків їздять комунальним транспортом, що створює ще більше навантаження на бюджет міста (тобто платників податків), з якого виплачуються компенсації КП «Електроавтотранс». Також додаткове навантаження створить рішення про безкоштовний проїзд учнів 1-11 класів.
В той час як основну частину громадян пільгових категорій буде перевозити комунальний транспорт, для приватного транспорту штучно створені всі умови, в яких максимальна кількість пасажирів сплачуватиме повну вартість. Сумська міська рада, як орган місцевого самоврядування, та її посадові особи, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Заборона пільгового проїзду, встановленого нормативно-правовими актами України, є обмеженням реалізації громадянами України своїх прав і порушенням законодавства України.
Для учнів 1-4 класів в приватному транспорті встановлено пільговий тариф 2 гривні. Учні 5-11 класів нічим не відрізняються від учнів 1-4 класів, але вони повинні сплачувати повну вартість. Мала кількість комунального транспорту не дозволить всім учням користуватися пільговим проїздом. Частина дітей всерівно буде змушена користуватись приватним транспортом та сплачувати пільгову (1-4 класи) або повну (5-11 класи) вартість. В залежності від різних обставин, місця проживання та навчання, при таких умовах одна дитина може проїхати на навчання та додому безкоштовно, а інша (користуючись приватним транспортом) повинна сплатити 14 гривень (учні 5-11 класів), що створює тотальний дисбаланс. Тому вимагаємо:
1. Встановити пільговий тариф 2 гривні для учнів 1-11 класів в приватному транспорті на період навчального року.
2. Повернути пільговий тариф для пільгових категорій громадян в приватному транспорті.
Щодо компенсацій приватним перевізникам: монетизація пільг без чіткого обліку неможлива. За останні 6 років ні владою, ні перевізниками не було зроблено жодного кроку для впровадження безготівкової оплати або чіткої системи обліку. Перевезення здійснюються навіть без елементарного продажу квитків. Це говорить про те, що чорна готівка, приховані доходи та несплачені податки можуть принести перевізникам набагато більше, ніж компенсації з бюджету при прозорій системі оплати та обліку.

ВІДПОВІДЬ НА ЕЛЕКТРОННУ ПЕТИЦІЮ

За результатами розгляду електронної петиції «Встановити пільговий тариф в приватному транспорті для пенсіонерів та учнів 1-11 класів» інформуємо про наступне.
Відповідно до статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статті 21 Закону України «Про загальну середню освіту» забезпечення пільгового проїзду учнів до місця навчання і додому у порядку та розмірах, визначених органами місцевого самоврядування, здійснюється за рахунок видатків відповідних місцевих бюджетів.
На сьогодні, згідно із рішенням Сумської міської ради від 24 березня 2021 року № 791-МР «Про Порядок надання пільгового проїзду у міському комунальному транспорті (електричному транспорті та на автобусних маршрутах загального користування) учням 1-11 класів, які навчаються у закладах загальної середньої освіти Сумської міської територіальної громади та компенсаційні виплати за пільговий проїзд» учням 1-11 класів, які навчаються у закладах загальної середньої освіти Сумської міської територіальної громади встановлено пільговий проїзд (пільга 100%) у міському комунальному авто - та електротранспорті. Це рішення передбачає пільговий проїзд учнів протягом всього календарного року та порядок відшкодування цих витрат.
За пільгові перевезення учнів перевізник - КП СМР «Електроавтотранс» отримує компенсацію з міського бюджету згідно із звітами про виконані обсяги перевезень.
Питання встановлення пільгового тарифу 2 гривні для учнів 1-11 класів загальноосвітніх шкіл міста у міському транспорті, що обслуговують приватні перевізники потребує додаткового залучення значного фінансового ресурсу з бюджету Сумської міської територіальної громади.
Згідно із ч.2. ст. 29 Закону України «Про автомобільний транспорт» органи місцевого самоврядування зобов’язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів, компенсацію відповідно до Закону.
На даний час приватні перевізники не отримують відшкодування витрат доходів за пільгові перевезення пасажирів. Незважаючи на таке, згідно із чинними рішеннями Виконавчого комітету Сумської міської ради про встановлення граничних тарифів на транспортні послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що працюють у звичайному режимі від 29.01.2021 року № № 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 вартість одного пасажироперевезення для учнів 1-4 класів (протягом календарного року) - 2 гривні.
Крім того, в м. Суми на період навчання школярів діє «Проїзний відмінника», з яким найбільш старанні учні міста можуть безкоштовно пересуватися транспортом громадського користування, що обслуговують приватні перевізники. Безкоштовне перевезення школярів-відмінників здійснюється з ініціативи приватних перевізників та за їх рахунок.
Стосовно питання повернення пільгового тарифу для пенсіонерів у приватному транспорті повідомляємо наступне.
Відповідно до п. 1 рішень Виконавчого комітету від 29.01.21 №№15-24 «Про встановлення граничних тарифів на транспортні послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що працюють у звичайному режимі»:
- вартість одного пасажироперевезення - 7 гривень; - вартість одного пасажироперевезення для дітей 1-4 класів (протягом календарного року) - 2 гривні.
У відповідності до діючого Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» право пільги на транспортні послуги надається громадянам України виключно Законами України (стаття 19).
До цього часу не прийнято Закон, що врегульовує пільги для пенсіонерів за віком щодо оплати транспортних послуг на міському пасажирському транспорті загального користування. Органи місцевого самоврядування при розробці та реалізації місцевих соціально-економічних програм можуть передбачати додаткові соціальні гарантії за рахунок коштів місцевих бюджетів.
На даний час приватні перевізники не отримують відшкодування втрат доходів за пільгове перевезення пасажирів.
Скористатись пільгою пенсіонер за віком на безоплатний проїзд можна у міському комунальному авто - та електротранспорті. Для забезпечення безплатного проїзду у міському транспорті окремих категорій громадян у бюджеті Сумської міської територіальної громади передбачено видатки на компенсаційні виплати за пільгове перевезення для проведення розрахунків з комунальним підприємством Сумської міської ради «Електроавтотранс». Дане підприємство здійснює перевезення пільгової категорії громадян без обмеження кількості поїздок та місць.
Додаток до рішення

Категорія

ТРАНСПОРТ ТА ДОРОГИ

Петицію підписали 252 особи з 250 необхідних.

Переглянути список

Автор:

Вірьовкін Тимур Олександрович

Початок збору підписів:

23 лютого 2021 р.

Відповідь дана:

12 квітня 2021 р.