Оберіть вашу громаду

Created with Sketch. Скасувати
+ ще 384 громади!

Повернення практики партнерських пологів в пологовому будинку в м. Ужгороді

Вже понад десять років в Україні практикуються партнерські пологи, що позитивно впливає не тільки на психо-емоційний стан породіллі, а й на показники здоров’я новонароджених малюків. Партнерські пологи стали звичною практикою у наших пологових будинках, деякі жінки навіть не уявляють появу на світ своєї дитини без чоловіка, жінкам дійсно важливо мати поруч близьку людину, щоб не народжувати у страху і на самоті.

На жаль, наше життя докорінно змінилося з появою у світі такої хвороби, як COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Як Міністерство охорони здоров’я України, так і місцеві органи влади дійсно повинні опікуватись здоров’ям громадян України. Так, 23 березня 2020 року МОЗ України був виданий наказ № 698 «Про затвердження Тимчасових заходів у закладах охорони здоров’я з метою забезпечення їх готовності для надання медичної допомоги хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2», згідно з яким були заборонені партнерські пологи на території всієї держави.

Проте, з огляду на динаміку розповсюдження, складність перебігання і ще багато різних питань, 15.05.2020 МОЗ України був прийнятий наказ №1147 що визнає таким, що втратив чинність наказ Міністерства охорони здоров’я України від 23 березня 2020 року № 698 «Про затвердження Тимчасових заходів у закладах охорони здоров’я з метою забезпечення їх готовності для надання медичної допомоги хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2». Крім того, міністром охорони здоров’я Максимом Степановим було наголошено про необхідність повернення до практики партнерських пологів задля зменшення негативних наслідків, запобігання післяпологових депресій тощо.

Крім того, Всесвітня організація охорони здоров'я теж надала свої роз'яснення стосовно пологів під час епідемії COVID-19. Вона наголошує: забезпечення права жінки на позитивний досвід безпечних пологів зараз так само важливе. І невід'ємною складовою реалізації цього права є можливість партнерської підтримки для усіх жінок, навіть для тих, хто підтверджено має коронавірус.

Можна також звернутися до досвіду інших країн, які відновили або взагалі не забороняли партнерські пологи в період пандемії. Наприклад, це Чехія, Німеччина, Велика Британія. Навіть губернатор штату Нью-Йорк у США, де вирує епідемія, став на захист цього базового права породіль і своїм рішенням повернув партнерські пологи. Деякі пологові будинки України також створили відповідні умови і проводять партнерські пологи, зокрема в Маріуполі, Луцьку, Дніпрі, Волині, Кременчузі, Запоріжжі, Бердичеві, Хмельницькому, Калуші, Одесі, Ковелі та Києві.

Звісно, необхідно передбачити додаткові заходи безпеки - контроль стану здоров'я партнера, обов'язкове використання засобів індивідуального захисту (маска тощо), миття чи дезінфекція рук, безперервне перебування з породіллею, щоб забезпечити не лише підтримку породіллі, а й захист медичних працівників.

Потрібно пам’ятати також, що партнер до моменту пологів увесь час знаходиться в тісному контакті з породіллею до моменту пологів, а через кілька днів і з новонародженою дитиною. Тобто, момент вбереження породіллі й немовляти від зараження від батька не має сенсу. Натомість, якщо ми розглядаємо питання захисту медичних працівників від зараження на коронавірус, статистично більша частина медичних працівників були зараженні у побуті.
Разом з тим, згідно з наказом МОЗ України №663 від 13.03.2020 були затверджені Стандарти медичної допомоги COVID-19, лікарі повинні бути забезпечені ЗІЗ (засобами індивідуального захисту), що унеможливлює зараження їх від пацієнтів.

Прошу повернути партнерські пологи в обласному пологовому центрі м. Ужгород, а також скасувати усі псевдозаконні заборони що не регламентовані наказами МОЗ, задля забезпечиення реалізації конституційного права жінки на партнерські пологи та зазначити безпечні умови для їх проведення під час епідемії COVID19.

ВІДПОВІДЬ НА ЕЛЕКТРОННУ ПЕТИЦІЮ

Додаток до рішення

Категорія

ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я

Петицію підписали 267 осіб з 250 необхідних.

Переглянути список

Автор:

Черкіс Анастасія Олексіївна

Початок збору підписів:

14 серпня 2020 р.

Відповідь дана:

27 серпня 2020 р.