Оберіть вашу громаду

Created with Sketch. Скасувати
+ ще 467 громад!

Про демонтаж пам’ятника Горькому

Доброго дня!
Закликаю міську владу зайнятися питанням демонтажу пам’ятника Максиму Горькому, що розташований у Центральному парку ім. Леонтовича.
Ось кілька причин чому Горького варто прибрати:

Горький – засновник методу соціалістичного реалізму в літературі, який сприяв закріпленню ідеології більшовизму і зміцненню сталінського тоталітаризму в СРСР.
Негативна позиція Горького щодо української мови, висловлена у 1926 році в листі-відповіді письменнику Олексі Слісаренку. Там він її називає «украинское наречие».
Горький очевидно підтримував та схвалював систему радянських концентраційних таборів ГУЛАГ. Про це свідчить його візит до Соловецького табору у 1929 році.
Горький – автор лозунгу «Если враг не сдаётся, — его уничтожают», широко використовуваного у часи сталінського терору 1937-1938 років.

За вказівкою Сталіна на вшанування пам’яті померлого у 1936 році пролетарського письменника Максима Горького паркам культури і відпочинку в містах Радянського Союзу присвоювалося його ім’я. В топоніміці радянських міст категорія «парк імені Горького» набула ідеократичного смислу і стала одним з маркерів тоталітаризму. Наш парк носив його ім’я з 1939 року.
Під пам’ятником Горькому (його встановили у 1968 році) – склепи римо-католицького цвинтаря (у вересні-жовтні 1936 року Вінницький міськком та обком КП(б)У ухвалили рішення про закриття цього кладовища і включення його до складу парку культури та відпочинку). І це ще одна причина чому цього пам’ятника не має там бути.

Вулицю Горького перейменували в м. Вінниці ще до декомунізації, а саме в 1992 році.
Перейменування парку ініціювали ще у 2017-му, перейменували у 2020 році. Настав час підтримати хвилю деколонізації, яка набирає обертів по всій країні та, нарешті, прибрати монумент оспівувачу радянського режиму з нашого парку.

ВІДПОВІДЬ НА ЕЛЕКТРОННУ ПЕТИЦІЮ

Виконавчими органами Вінницької міської ради було розглянуто Вашу петицію від 18.04.2022 р. щодо демонтажу пам’ятника М. Горькому на території Центрального парку ім. М. Леонтовича, повідомляємо наступне.
Дане питання розглядалося й у минулі роки.
Вінницькою міською радою та її виконавчими органами на виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» розпорядженням міського голови № 156-р від 20.05.2015р. було створено робочу групу з питань заборони використання комуністичної та націонал-соціалістичної (нацистської) символіки на території м. Вінниці (далі – робоча група), до складу якої увійшли науковці, історики, архітектори, представники громадськості.
Робоча група у своїй діяльності керувалася Положенням про робочу групу з питань заборони використання комуністичної та націонал-соціалістичної (нацистської) символіки на території м. Вінниці, затвердженим рішенням виконавчого комітету міської ради від 25.06.2015р. № 1407.
Робочою групою було проведено моніторинг по знаках та символах на території міста, що містять комуністичну та радянську символіку, та підготовлено рекомендації та пропозиції відносно перейменування скверів, бульварів, вулиць, провулків, проїздів, проспектів, площ і т. ін., назви яких містять у собі символіку комуністичного тоталітарного режиму.
Враховуючи рекомендації вищезазначеної робочої групи департаментом архітектури та містобудування було підготовлено проект, а виконавчим комітетом міської ради прийнято рішення від 30.12.2015 р. № 3013 «Про демонтаж пам’ятників, пам’ятних знаків та інших об’єктів малої пластики». Пам’ятник М. Горькому до переліку об’єктів, які підлягають демонтажу, включено не було.
Повідомляємо, що пам’ятник М. Горькому на території Центрального парку культури і відпочинку м. Вінниці є пам’яткою монументального мистецтва місцевого значення (взятий на облік рішенням виконкому Вінницької обласної ради депутатів трудящих від 10.06.1971 р. № 313).
Згідно зі ст. 22 закону України «Про охорону культурної спадщини» пам’ятки, їхні частини забороняється зносити, змінювати, замінювати, переміщувати (переносити) на інші місця.
Переміщення (перенесення) пам’ятки на інше місце допускається як виняток у випадках, коли неможливо зберегти пам’ятку на місці, за умови проведення комплексу наукових досліджень з вивчення та фіксації пам’ятки (обміри, фотофіксація тощо).
Відповідно до листа Міністерства культури України від 11.04.2016 р. № 290/10/63-16 пам’ятник М. Горькому в м. Вінниці включений до переліку об’єктів культурної спадщини у Вінницькій області, не включення яких до Реєстру потребує додаткової аргументації.
Наразі ситуація суттєво змінилася.
Вашу пропозицію взято до відома та врахування в роботі. Питання буде винесено на розгляд Ради з питань історії, топоніміки та культурної спадщини м. Вінниці.
Дякуємо Вам за активну громадську позицію.
Додаток до рішення

Категорія

ІНШІ

Петицію підписали 502 особи з 350 необхідних.

Переглянути список

Автор:

Воловик Сергій Володимирович

Початок збору підписів:

15 квітня 2022 р.

Відповідь дана:

28 квітня 2022 р.